Ha az előzetes követelményelemzés hasznát vizsgáljuk, az eredmény sajnos még ennél is kiábrándítóbb. Nemcsak, hogy nem jutunk sokkal közelebb a projekt kereteinek megbecsléséhez, de még abban sem lehetünk biztosak, hogy az elvárásainkat kellő alapossággal megismertük. A Standish Group által közölt "Chaos report" ebben a kérdésben is elgondolkodtató eredményre jutott. Azt vizsgálták, hogy az előzetes követelményelemzés alapján fejlesztett rendszerek funkcióit milyen arányban használják a valóságban. (Részletesebben Ambler W. Scott ír a témáról) A jelentés konklúziója elég nyilvánvaló:
- Az elkészült funkciók közel 2/3-át soha, vagy nagyon ritkán használják
- A gyakran, vagy állandóan használt funkciók az összes szolgáltatás 20%-át teszik ki
Ez az eredmény pénzügyi szemléletre fordítva azt jelenti, hogy az előzetes követelményspecifikáció alapján fejlesztett rendszerekre fordított költségek legalább fele teljesen kidobott pénz, azaz tiszta veszteség. Megítélésem szerint a veszteség még ennél is nagyobb, ugyanis a követelményspecifikációban rögzített, de nem megvalósított funkciók különböző tervekben történő részletes kidolgozásának költségei itt nem látszódnak.
Ez a pazarlás egyébként kódolva van a bemerevített (prediktív) szoftverfejlesztési módszertanok alkalmazása során. Mivel a szállító kötve van a szerződésben vállalt költség és időkeretekhez, ezért erős változáskezelési eljárásokat alkalmaz annak érdekében, hogy a követelményspecifikációban megfogalmazott funkciókon kívül semmi új ne kerülhessen a projekt szkópjába. Ezt a megrendelő nyilvánvalóan csak úgy tudja kezelni, ha a követelményspecifikációban minden elképzelhető igényt rögzít. Olyanokat is, amikre egyébként nincsi is szüksége. Ki tudja, még jól jöhet... A változáskezelési eljárások alkalmazásának van még egy kellemetlen hatása: a megrendelőt távol tartja attól, hogy a később felismert (esetleg fontos) igényeit beépíthesse a rendszerbe.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése